Sign Up!
Login
Welcome to Test-paper.info
Sunday, December 17 2017 @ 04:02 AM CST
 Forum Index >  Test Paper Related >  Primary 4 Matters
 Maths
   |  Printable Version
By: achieve_goal (offline)  Thursday, September 15 2011 @ 07:10 AM CDT (Read 841 times)  
achieve_goal

Hi maths solvers! Just want to ask you one maths question.


Viknesh and Joanne had $1290.

When Viknesh spent $450, he

found that he still had thrice as

much money left as Joanne. How

much money did Joanne have?

Forum Regular Member
Regular Member

Registered: 09/14/11
Posts: 102

Profile Email    
   
By: deknoz (offline)  Thursday, September 15 2011 @ 01:12 PM CDT  
deknoz

$1290 - $450 = $840
V -> 3 units
J - 1 unit
$840 divide by 4 units = $210
so, J had $210.

Forum Newbie
Newbie

Registered: 09/12/11
Posts: 1

Profile Email    
   


 All times are CST. The time is now 04:02 am.
Normal Topic Normal Topic
Locked Topic Locked Topic
Sticky Topic Sticky Topic
New Post New Post
Sticky Topic w/ New Post Sticky Topic w/ New Post
Locked Topic w/ New Post Locked Topic w/ New Post
View Anonymous Posts 
Able to Post 
HTML Allowed 
Censored Content