Sign Up!
Login
Welcome to Test-paper.info
Tuesday, September 19 2017 @ 12:04 PM CDT
 Forum Index >  Test Paper Related >  Primary 5 Matters
 P5 Maths - SA2
   |  Printable Version
By: veronica2566 (offline)  Thursday, October 06 2011 @ 07:39 PM CDT (Read 2354 times)  
veronica2566

Appreciate if anyone can help :

1) Mr Yusof had a total of 328 blue and green pens in his bookshop. He sold 1/5 of his blue pens and bought another 47 green pens. After that, the number of green pens he had was 5/8 the number of blue pens. How many more blue pens than green pens did Mr Yusof have at first?

2) Mr Raziq spent a total of $63.80 on some badges and bookmarks. The number of badges he bought was twice the number of bookmarks. He paid $2.20 more for all the badges. If each bookmark cost $1.30 more than a badge, how many bookmarks did he buy?

3) A class of 42 pupils borrowed an average of 5 books, There are twice as many boys as girls in the class. The average number of books borrowed by the boys was 4. What was the average number of books borrowed by the girls?

4) Mr Tan placed some poles at 0.5m apart equally around his circular garden. The 5th pole as facing directly opposite the 14th pole. What was the perimater of the garden?

Thanks!

Forum Junior
Junior

Registered: 06/23/10
Posts: 24

Profile Email    
   
By: RachelAng (offline)  Thursday, October 06 2011 @ 10:57 PM CDT  
RachelAng

3) A class of 42 pupils borrowed an average of 5 books, There are twice as many boys as girls in the class. The average number of books borrowed by the boys was 4. What was the average number of books borrowed by the girls?

3 units = 42 pupils
1 unit = 14 pupils
No. of girls in the class = 14.
No. of boys in the class = 28.

Total no. of books borrowed by class = 42 x 5 = 210.
No. of books borrowed by boys = 28 x 4 = 112.
No. of books borrowed by girls = 210 - 112 = 98
Average no. of books borrowed by girls = 98 / 14 = 7 (ANS)

4) Mr Tan placed some poles at 0.5m apart equally around his circular garden. The 5th pole as facing directly opposite the 14th pole. What was the perimater of the garden?

Pole 5 matches with Pole 14. Draw out in a circle and you get total 18 poles.
Distance between each pole is 0.5m.
Total no. of gaps = 18.
So perimeter of garden = 18 x 0.5 = 9m

Forum Newbie
Newbie

Registered: 01/23/11
Posts: 4

Profile      
   
By: GIM (offline)  Friday, October 07 2011 @ 09:40 AM CDT  
GIM

1. Mr Yusof had a total of 328 blue and green pens in his bookshop. He sold 1/5 of his blue pens and bought another 47 green pens. After that, the number of green pens he had was 5/8 the number of blue pens. How many more blue pens than green pens did Mr Yusof have at first?

Total blue & green pens = 328

Blue sold :1/5
Blue left : 1 - 1/5 = 4/5 = 8/10
Total blue was 10 units
Remaining blue is 8 units

Bought 47 green pens
Now green pens is 5/8 of blue pens
Green becomes 5 units

5 units of green + 10 units of blue ------ 328 + 47=375
15 units ------- 375
1 unit------------ 375 /15 = 25

Total blue------ 10u x 25 = 250 pens
Total green --- 328 - 250 = 78

Difference = 250 - 78 = 172 more blue pens

Forum Regular Member
Regular Member

Registered: 11/07/10
Posts: 70

Profile Email    
   
By: veronica2566 (offline)  Saturday, October 08 2011 @ 12:24 AM CDT  
veronica2566

Thanks for the answers!

Forum Junior
Junior

Registered: 06/23/10
Posts: 24

Profile Email    
   
By: qmzhou87 (offline)  Monday, October 10 2011 @ 03:57 AM CDT  
qmzhou87

2) Mr Raziq spent a total of $63.80 on some badges and bookmarks. The number of badges he bought was twice the number of bookmarks. He paid $2.20 more for all the badges. If each bookmark cost $1.30 more than a badge, how many bookmarks did he buy?

63.8-2.2=61.6
61.6/2=30.8
He spent $30.8 on bookmark and $33 on bdages
$33/2=$16.5 He use this amount of money to buy half number of total badges, which is the same number of bookmarks he bought
$30.8-$16.5=$14.3
$14.3/1.3=11
He bought 11 bookmarks and 22 badges.
$33/22=$1.5 per bagde
$1.5+$1.3=$2.8 per bookmark, $2.8*11=$30.8

Forum Newbie
Newbie

Registered: 10/09/11
Posts: 2

Profile Email    
   
By: DEVBALAJI (offline)  Wednesday, October 19 2011 @ 11:44 AM CDT  
DEVBALAJI

I believe there is a mistake in gmzhou87's solution. The amount of money he spent on the bookmarks is not the same as the amount spent on half of the badges as each bookmark costs $1.30 more than a badge.

My solution is as following:

$63.80 - ($2.20 x 3) = $57.20 (excessive $1.30s)
$57.20 / $1.30 = 44 bookmarks

Comments are welcome! Smile

Forum Newbie
Newbie

Registered: 12/31/06
Posts: 4

Profile Email    
   
By: nisalam (offline)  Thursday, October 20 2011 @ 09:20 PM CDT  
nisalam

I tend to agree with gmzhou. He never said that the amount spent on half the badges was the same as that on the bookmarks, only that the $30.80 paid for the bookmarks got him the same number of bookmarks as $16.50 on badges. Hence the difference between these sums divided by the unit difference ($1.30) indicates how many bookmarks there were (and by doubling, the number of badges).

Wink

Forum Junior
Junior

Registered: 04/29/10
Posts: 30

Profile Email    
   


 All times are CDT. The time is now 12:04 pm.
Normal Topic Normal Topic
Locked Topic Locked Topic
Sticky Topic Sticky Topic
New Post New Post
Sticky Topic w/ New Post Sticky Topic w/ New Post
Locked Topic w/ New Post Locked Topic w/ New Post
View Anonymous Posts 
Able to Post 
HTML Allowed 
Censored Content