Sign Up!
Login
Welcome to Test-paper.info
Friday, November 17 2017 @ 05:04 PM CST
 Forum Index >  Test Paper Related >  Primary 6 Matters
 Nanyang P6 CA1 2011
   |  Printable Version
By: sundarshoba (offline)  Friday, February 03 2012 @ 04:21 PM CST (Read 1697 times)  
sundarshoba

Please help to solve Question 12 of Paper2 : Leon bought some terrapins and guppies for a total of $96. He bought 3times as many guppies as terrapins. He paid $30 more for the terrapins than for the guppies. Each terrapin cost of $10.4 more than each guppy. a) How many terrapins did he buy? b) What was the cost of each guppy? Please draw model as well thanks

Forum Chatty
Chatty

Registered: 12/31/06
Posts: 53

Profile Email    
   
By: awyw1201 (offline)  Saturday, February 04 2012 @ 01:47 AM CST  
awyw1201

Quote by: sundarshoba

Please help to solve Question 12 of Paper2 : Leon bought some terrapins and guppies for a total of $96. He bought 3times as many guppies as terrapins. He paid $30 more for the terrapins than for the guppies. Each terrapin cost of $10.4 more than each guppy. a) How many terrapins did he buy? b) What was the cost of each guppy? Please draw model as well thanks

[/QUOTE

Cost of guppies---(96-30)/2=33
Cost of terrapins---33+30=63

3 units of guppies----$33
1 unit of guppy---$33/3=$11
1 unit of terrapins---$63

Diff between 1u of terrapins and 1u of guppies---$63-$11=$52
Diff between 1 terrapin and 1 guppy---$10.40
Thus, 1 u----$52/$10.40=5

AnsFrowna) 5 terrapins

No. of guppies---5x3=15
Cost of 1 guppy----$33/15=$2.20

AnsFrownb) $2.20

Big Grin

Forum Regular Member
Regular Member

Registered: 07/08/11
Posts: 87

Profile Email    
   


 All times are CST. The time is now 05:04 pm.
Normal Topic Normal Topic
Locked Topic Locked Topic
Sticky Topic Sticky Topic
New Post New Post
Sticky Topic w/ New Post Sticky Topic w/ New Post
Locked Topic w/ New Post Locked Topic w/ New Post
View Anonymous Posts 
Able to Post 
HTML Allowed 
Censored Content