Sign Up!
Login
Welcome to Test-paper.info
Sunday, November 19 2017 @ 11:42 AM CST
 Forum Index >  Test Paper Related >  Primary 6 Matters
 Whole Number
   |  Printable Version
By: grace0306 (offline)  Monday, February 20 2012 @ 09:47 PM CST (Read 867 times)  
grace0306

Please help me with this question.

1 watermelon and 1 mango cost $3.20. 1 papaya and 1 watermelon cost $3.50. 1 mango and 1 papaya cost $2.80. Find the total cost of 3 mangoes, 4 papayas and 5 watermelons. Thanks.

Forum Newbie
Newbie


Registered: 09/02/10
Posts: 3

Profile Email    
   
By: hci (offline)  Monday, February 20 2012 @ 11:47 PM CST  
hci

1 W + 1M = $3.20
1P + 1W = $3.50
1M + 1P = $2.80

So, 1P + 1W + 1M + 1P= $3.50+$2.80
2P + 1 W + 1M = $6.30
Since from the above 1W + 1M =$3.20, that means
2P + $3.20 = $6.30
therefore, 2P = $6.30 - $3.20
2P = $3.10
1P = $3.10 divide by 2 = $1.55
Since 1P + 1W = $3.50
hence, 1W =$3.50-$1.55
= $1.95
Since 1M + 1P = $2.80,
1M = $2.80-$1.55
=$1.25
Cost of 3 mangoes, 4 papayas and 5 watermelons will be
3 x $1.25 + 4 x $1.55 +5 x $1.95
=$19.70

Hope it helps!

Forum Newbie
Newbie

Registered: 05/10/11
Posts: 3

Profile Email    
   
By: grace0306 (offline)  Tuesday, February 21 2012 @ 12:21 AM CST  
grace0306

thanks!!

Forum Newbie
Newbie

Registered: 09/02/10
Posts: 3

Profile Email    
   


 All times are CST. The time is now 11:42 am.
Normal Topic Normal Topic
Locked Topic Locked Topic
Sticky Topic Sticky Topic
New Post New Post
Sticky Topic w/ New Post Sticky Topic w/ New Post
Locked Topic w/ New Post Locked Topic w/ New Post
View Anonymous Posts 
Able to Post 
HTML Allowed 
Censored Content