Sign Up!
Login
Welcome to Test-paper.info
Friday, November 17 2017 @ 05:10 PM CST
 Forum Index >  Test Paper Related >  Primary 6 Matters
 P6 math prob sum.pls help
   |  Printable Version
By: foreva13 (offline)  Friday, March 16 2012 @ 01:19 PM CDT (Read 999 times)  
foreva13

Eek! [file]

Forum Newbie
Newbie


Registered: 03/16/12
Posts: 2

Profile Email    
   
By: echeewh (offline)  Tuesday, March 27 2012 @ 08:36 PM CDT  
echeewh

hi there,
Your image scan is not very clear. However, I believe this is the question:

Question:
Angela bought some plates and bowls in the ratio of 5:3. Each bowl cost 50 cents more than each plate. If she spent $156 altogether and the amount she spent on the plates was $24 more than the amount she spent on the bowls, how many bowls did she buy?

Worked solution:
Amount spent on Bowls ( B ) = ( 156 - 24 ) / 2
= 66
Amount spent on Plates (P) = 66 + 24 = 90

1u of P = 90 / 5 = 18
1u of B = 66 / 3 = 22

hence, for the same qty (1u ) of P and B, the amount difference ( B - P ) = 22 - 18 = 4

Given that each B cost 50cents more than each P, 1u --> 400 / 50 = 8

therefore, number of bowls = 3u --> 3 x 8 = 24
===================================================

Trust this helps.

Cheers,

Forum Active Member
Active Member

Registered: 04/21/11
Posts: 627

Profile Email    
   


 All times are CST. The time is now 05:10 pm.
Normal Topic Normal Topic
Locked Topic Locked Topic
Sticky Topic Sticky Topic
New Post New Post
Sticky Topic w/ New Post Sticky Topic w/ New Post
Locked Topic w/ New Post Locked Topic w/ New Post
View Anonymous Posts 
Able to Post 
HTML Allowed 
Censored Content