Sign Up!
Login
Welcome to Test-paper.info
Sunday, November 19 2017 @ 11:35 AM CST
 Forum Index >  Test Paper Related >  Primary 6 Matters
 Maha Bodhi SA1 Maths
   |  Printable Version
By: LeowML (offline)  Wednesday, April 11 2012 @ 08:57 AM CDT (Read 1192 times)  
LeowML

Please help to solve this question:

Mei Lin bought 3/5 as many mangoes as pears. Each mango cost 25 cents more than each pear. She spent $162 altogether and the amount she spent on the pears was $18 more than the amount she spent on the mangoes. How many pears did she buy?

Forum Newbie
Newbie

Registered: 12/31/06
Posts: 11

Profile Email    
   
By: echeewh (offline)  Wednesday, April 11 2012 @ 09:08 PM CDT  
echeewh

Hi there,

Following pls find worked solution:

Amt spent on Mangoes (M) = ( 162 - 18 ) / 2 = 72
Amt spent on Pears (P) = 72 + 18 = 90

Hence, 3u of M --> 72
1u of M --> 72 / 3 = 24

5u of P --> 90
1u of P --> 90 / 5 = 18

Diff in value of M and P = 24 - 18
= 6

Given that 1 M cost 25cents more than 1 P, the number of fruits in this 1u of M, P = 600 / 25
= 24

Number of Pears bought = 5u --> 5 x 24
= 120

======================================

Trust this helps.

Cheers,
Edward

Forum Active Member
Active Member

Registered: 04/21/11
Posts: 627

Profile Email    
   


 All times are CST. The time is now 11:35 am.
Normal Topic Normal Topic
Locked Topic Locked Topic
Sticky Topic Sticky Topic
New Post New Post
Sticky Topic w/ New Post Sticky Topic w/ New Post
Locked Topic w/ New Post Locked Topic w/ New Post
View Anonymous Posts 
Able to Post 
HTML Allowed 
Censored Content