Sign Up!
Login
Welcome to Test-paper.info
Thursday, April 24 2014 @ 05:58 AM CDT

 Forum Index > Test Paper Related > Primary 6 Matters
 Henry Park P6 SA1 Paper 2 Q16
 |  Printable Version
by kyChang (offline) on Friday, May 25 2012 @ 01:03 AM CDT (Read 957 times)  
kyChang

Help Smile

There were 544 brownies and cupcakes for sale at a bakery. All the brownies at the bakery cost $448
more than all the cupcakes. After 4/5 of the brownies and 1/4 of the cupcakes were sold, there were
twice as many brownies as cupcakes left. Each brownies cost $0.80 less than each cupcakes.
How much did each brownie cost?


Forum Junior
Junior

Status: offline

Registered: 10/10/10
Posts: 21

Profile Email    
   
by Joycetyl (offline) on Friday, May 25 2012 @ 10:39 AM CDT  
Joycetyl

Hi, hope that this will be able to help Smile
(sorry, unable to draw the model in here)

First - ( twice as many brownies as cupcakes left)

Half of the 1/5 brownies = 3/4 cupcakes
Half of the 1/5 = 3 units
1/5 = 6 units
Total Brownies 5/5 = (5x6) 30 units
Total cupcakes 4/4 = 4 units

Second - ( there were 544 brownies and cupcakes)

Brownies and cupcakes = (30+4) 34 unites
1 unit = (544 divide by 34) 16
Brownies - 30 units = (30x16) 480
Cupcakes - 4 units = (4x16) 64

Last - ( all brownies cost $448 more than cupcakes and each brownies cost $0.80 less than each cupcakes)

Let's take $2 for cupcake, then brownies will be ($2 - $0.80) $1.20
Cupcakes 64 x $2 = $128
Brownies 480 x $1.20 = $576 - $448 = $128

Answer : Each brownie costed $1.20.


Forum Newbie
Newbie

Status: offline

Registered: 03/30/09
Posts: 2

Profile Email    
   
by kyChang (offline) on Sunday, May 27 2012 @ 05:49 AM CDT  
kyChang

Thanks Laughing Out Loud


Forum Junior
Junior

Status: offline

Registered: 10/10/10
Posts: 21

Profile Email    
   
by echeewh (offline) on Monday, May 28 2012 @ 06:02 AM CDT  
echeewh

Hey there,

Let me offer an alternative to the <Last> part provided by Joyce as follows:
(*** - used to buffer up for alignment purpose )

Given 1C - 1B = 0.80, we have ...
64C = 64B + (0.80 x 64)
= 64B + 51.20

Given total cost difference between B and C is $448, we have ...

B:
<---------------480B--------------->
|---------------------------------------|

C:
<-64B->
|---------|----|<---------------------->
********** | *******$448
*******$51.20

<----------->
Cost of 64C


Let 1B = 1u, and we have ...

480u - 64u --> 51.20 + 448
416u --> 499.20
1u --> 499.20 รท 416 = $1.20

====================================================

Trust this helps..

Cheers,
Edward


Forum Active Member
Active Member

Status: offline

Registered: 04/21/11
Posts: 531

Profile Email    
   
by kyChang (offline) on Wednesday, May 30 2012 @ 12:51 AM CDT  
kyChang

Thank u Edward


Forum Junior
Junior

Status: offline

Registered: 10/10/10
Posts: 21

Profile Email    
   



 All times are CDT. The time is now 05:58 AM.
Normal Topic Normal Topic
Locked Topic Locked Topic
Sticky Topic Sticky Topic
New Post New Post
Sticky Topic W/ New Post Sticky Topic W/ New Post
Locked Topic W/ New Post Locked Topic W/ New Post
View Anonymous Posts 
Able to Post 
HTML Allowed 
Censored Content