Sign Up!
Login
Welcome to Test-paper.info
Thursday, September 21 2017 @ 06:06 PM CDT
 Forum Index >  Test Paper Related >  Primary 6 Matters
 Nanyang Primary School CA1 Q11 & 12
   |  Printable Version
By: 2000123 (offline)  Wednesday, May 30 2012 @ 08:36 PM CDT (Read 1559 times)  
2000123

Q11.
Sally,Yiling and Ali shared a bag of beads. Sally received 3/4 of the bag of beads and 3/4 of a bead. Yiling received 3/4 of the remaining bag of beads and 3/4 of a bead. Ali received the last bead in the bag. How many beads did Sally receive?

Q12.
Leon bought some guppies and terrapins for a total of $96. He bought 3 times as many guppies as terrapins. He paid $30 more for the terrapins than for the guppies. Each terrapin cost $10.40 more than each guppy.
(a)How many terrapins did he buy?

(b) What was the cost of each guppy?

Please explain. Big Grin

Forum Junior
Junior


Registered: 03/07/12
Posts: 21

Profile Email    
   
By: echeewh (offline)  Thursday, May 31 2012 @ 12:32 PM CDT  
echeewh

Hey there,

Q11

(Note: *** - used to buffer whitespace to create alignment; imagine these are all spaces )

Apply <Branching method>

*******|--> 3/4 + 3/4 b (S)
Total -|******************|--> 3/4 + 3/4 b (Y)
*******|--> 1/4 - 3/4 b - |
**************************|--> 1/4 - 3/4 b = 1 b (A)

In other words,

From Total, S = 3/4 + 3/4 b
Remainder (R) = 1/4 - 3/4 b
From R, Y = 3/4 + 3/4 b
Remainder (R1) = 1/4 - 3/4 b

Given that A received the last bead in the bag, then ...
R1 = 1/4 - 3/4 b = 1 b

So, 1/4 = 1 3/4 b

Working Backwards, we have ...
R = 4/4 = (7/4) x 4 = 7 b

So we have ...
R = 1/4 - 3/4 b = 7 b
1/4 = 7 3/4 b

S = 3/4 + 3/4 b
= 3 x (31/4 b) + 3/4 b = 93/4 b + 3/4 b
= 96/4 b = 24 b

=============================================================

Q12

Cost/Price model:

T |---------------------| } T + G
G |----------|<-------> } = 96
30

G:
96 - 30 = 66
66 ÷ 2 = 33

T:
33 + 30 = 63

Qty / Number ratio:

G : T
3 : 1

So, 3u of G cost $33; 1u of T cost $63.
Hence, 1u of G cost $11.

Comparing the cost of 1u of T and G, the difference is ...

T - G = 63 - 11 = 52

(a)

Given that cost of 1 T is $10.40 more than 1 G,
number of T = 52 ÷ 10.40 = 5

(b)

5G = 11
1G = 11 ÷ 5 = $2.20

==========================================================

Trust the above helps.

Cheers,
Edward

Forum Active Member
Active Member

Registered: 04/21/11
Posts: 627

Profile Email    
   


 All times are CDT. The time is now 06:06 pm.
Normal Topic Normal Topic
Locked Topic Locked Topic
Sticky Topic Sticky Topic
New Post New Post
Sticky Topic w/ New Post Sticky Topic w/ New Post
Locked Topic w/ New Post Locked Topic w/ New Post
View Anonymous Posts 
Able to Post 
HTML Allowed 
Censored Content