Sign Up!
Login
Welcome to Test-paper.info
Sunday, September 24 2017 @ 09:00 AM CDT
 Forum Index >  Test Paper Related >  Primary 5 Matters
 Maths Question 18
   |  Printable Version
By: shirley wee (offline)  Saturday, July 28 2012 @ 11:46 PM CDT (Read 839 times)  
shirley wee

Hi everyone! I am stuck with this math question. May you help me?

A pair of jeans cost 6 times as much as a T-shirt. Wei Ling spent 3/8 of his money on some T-shirts and 1/5 of his remaining money on 3 pairs of jeans. If each T-shirt cost $8, how many did Wei Ling spend on the T-shirts?

Forum Chatty
Chatty

Registered: 02/28/12
Posts: 68

Profile Email    
   
By: GIM (offline)  Sunday, July 29 2012 @ 06:55 PM CDT  
GIM

T-shirt ---> $8
Jean------> $8 x 6 = $48

Spent 3/8 on T-shirts ( 15/40)
Remainder--->1 - 3/8 = 5/8

Spent 1/5 of remainder on jeans --> 1/5 x 5/8 = 5/40
Left-------------> 1 - ( 15/40 + 5/40) = 20/40

Since she spent what's left on 3 Jeans, therefore

3 jeans -----> 48 x 3 = 144
20 units ---->144
1 unit -------->144/20
15 units ----> 144/20 x 15 = 108 t-shirts

Forum Regular Member
Regular Member

Registered: 11/07/10
Posts: 70

Profile Email    
   


 All times are CDT. The time is now 09:00 am.
Normal Topic Normal Topic
Locked Topic Locked Topic
Sticky Topic Sticky Topic
New Post New Post
Sticky Topic w/ New Post Sticky Topic w/ New Post
Locked Topic w/ New Post Locked Topic w/ New Post
View Anonymous Posts 
Able to Post 
HTML Allowed 
Censored Content