Sign Up!
Login
Welcome to Test-paper.info
Wednesday, August 23 2017 @ 01:23 AM CDT
 Forum Index >  Test Paper Related >  Primary 5 Matters
 P5 Maths Questions - More on Decimals
   |  Printable Version
By: geniuskids (offline)  Sunday, August 12 2012 @ 08:04 AM CDT (Read 2397 times)  
geniuskids

Hi, can anyone pls help give solutions:-

(1) Wendy had 4 times as many butter croissants as egg tarts. Her family ate 0.25 of the butter croissants and Wendy gave away 0.8 of her egg tarts. She then had 98 more butter coissants than egg tarts left.

(a) How many egg tarts did Wendy give away? Ans:28
(b) How many butter coissants were left? Ans: 105

(2) Kerrie bought 5 pears and 5 mangoes. Abbas bought 8 pears and 4 mangoes. They boh paid the same amount of money. Each pear cost $3.70 less than each mango.

(a) What was the cost of each pear? Ans- $1.85
(b) What was the cost of each mango? Ans-$5.55

(3) At a fast food restaurant, each cheeseburger cost 0.8 times as much as each fish burger. Chloe paid $46.15 for 9 cheeseburgers.

(a) What was the cost of each cheeseburger? Ans - $2.60

(b) What was the cost of each fish burger? Ans - $3.25

(4) James was given some alarm clocks and 30 collar badges to sell during a charity fund-raising project. He was supposed to sell each alarm clock at $15.50 and each collar badge at $2.30. Instead, James sold each clock at $16 and each collar badge at $2 as he only wanted to collect one-dollar coins and dollar notes. He collected the same amount of money under the new prices as he would under the old prices. How many alarm clocks did James sell?

Ans - 18 alarm clocks

(5) Every day Inder saves $1.50 and Zoe saves$1 more than Inder. Although Zoe starts to save 10 days later than Inder, she has now saved $12 more than Inder.

(a) How many days has Inder been saving? Ans : 37 days

(b) How much money has Zoe saved now? Ans : $67.50


Thank you

Forum Active Member
Active Member

Registered: 11/12/11
Posts: 169

Profile Email    
   
By: geniuskids (offline)  Sunday, August 19 2012 @ 08:51 AM CDT  
geniuskids

Hi, can somebody pls help solve these problems!

Forum Active Member
Active Member

Registered: 11/12/11
Posts: 169

Profile Email    
   
By: jo sarah (offline)  Thursday, August 23 2012 @ 09:46 AM CDT  
jo sarah

I am not sure if this is too late for your CA. Nevertheless, hope this still serves to help in your learning.

(1) .........croissants (c)........ tarts
before: ........4 u.....................1 u
change: .....-1 u...................-0.8 u
[note: 0.25 = 1/4]
after: ...........3 u....................0.2 u

(a) that is, 3u - 0.2 u --> 98
so that, 1u --> 35
and, 0.8u --> 28
so Wendy gave away 28 egg tarts.

(b) 3u --> 105 butter croissants were left.


(2) let cost of a pear be $1u; then a mango cost $(1u + 3.7)
thus, 5 pears + 5 mangoes --> $(5u + 5u + 18.5)
and, 8 pears + 4 mangoes --> $(8u + 4u + 14.8)

(a) 10u + 18.5 = 12u + 14.8
then, 2u = 3.7
thus, 1u = 1.85. That is, a pear cost $1.85.

(b) a mango cost $(1.85 + 3.70) = $5.55.

(3) is the question correct? It should be easy to solve from the context, though the numerical figures won't divide nicely.

(4) Let there be n alarm clocks.
under the old pricing, he should collect $(15.5n + 2.3 x 30) = $(15.5n + 69)
under the new pricing, he would collect $(16n + 60)
now, 15.5n + 69 = 16n + 60
therefore, 0.5n = 9
so that, n = 18

So, James sold 18 alarm clocks.

(5) Inder saves $1.50; Zoe saves $2.50.
Let Zoe save for n days.
(a) then, 2.5n = 1.5(n + 10) + 12
so that, 1n = 15 + 12 = 27
Thus Inder has been saving for 27 + 10 = 37 days.

(b) Zoe has 27 x $2.50 = $67.50 now.

Cheerio, hope this is useful.

Forum Regular Member
Regular Member

Registered: 03/20/12
Posts: 111

Profile Email    
   


 All times are CDT. The time is now 01:23 am.
Normal Topic Normal Topic
Locked Topic Locked Topic
Sticky Topic Sticky Topic
New Post New Post
Sticky Topic w/ New Post Sticky Topic w/ New Post
Locked Topic w/ New Post Locked Topic w/ New Post
View Anonymous Posts 
Able to Post 
HTML Allowed 
Censored Content