Sign Up!
Login
Welcome to Test-paper.info
Monday, October 23 2017 @ 01:03 AM CDT
 Forum Index >  Test Paper Related >  Primary 5 Matters
 Need help for P5 Maths
   |  Printable Version
By: Phoenix (offline)  Sunday, September 23 2012 @ 04:52 AM CDT (Read 1567 times)  
Phoenix

Need help in the following:

Q1: The cost of an orange was 1/3 that of a papaya. John spent 5/7 of his money on 4 oranges and 12 papayas. He then used the rest of his money to by 2 more papayas and some more oranges. How many oranges did he buy in all?

Q2: The ratio of the length to the breath of the rectangle X is 5: 1. The ratio of the length to the breath of Rectangle Y is 4:3. The ratio of the perimeter of rectangle X to the perimeter of Rectangle Y is 3:7. Find the ratio of the area of rectangle X to the area of rectangle Y.

Q3: Lili bought some table lamps and the average cost of the lamps was $52. When she bought another table lamp which cost $70, the average then become $54. What was the total number of table lamps she hd in the end?

Q4: A vendor bought some eggs from a farm at $0.22 each. In the process of transporting the eggs to his supermarket, 12 eggs were broken. The remaining eggs were sold at $0.29 each. In the end, the vendor still earned $11.50. How many eggs did he buy from the farm?

Forum Newbie
Newbie

Registered: 12/31/11
Posts: 14

Profile Email    
   
By: Phoenix (offline)  Thursday, September 27 2012 @ 08:41 AM CDT  
Phoenix

The ratio of the length to the breath of the rectangle X is 5: 1. The ratio of the length to the breath of Rectangle Y is 4:3. The ratio of the perimeter of rectangle X to the perimeter of Rectangle Y is 3:7. Find the ratio of the area of rectangle X to the area of rectangle Y.

Forum Newbie
Newbie

Registered: 12/31/11
Posts: 14

Profile Email    
   
By: theren (offline)  Friday, September 28 2012 @ 07:01 PM CDT  
theren

The ratio of the length to the breath of the rectangle X is 5: 1. The ratio of the length to the breath of Rectangle Y is 4:3. The ratio of the perimeter of rectangle X to the perimeter of Rectangle Y is 3:7. Find the ratio of the area of rectangle X to the area of rectangle Y.


X's breadth : X's length
5 : 1
Y's breadth : Y's length
4 : 3
Perimeter
X : Y
3 : 7

Notice that for the perimeter of Y, 4 (length) + 3 (breadth) = 7. But for X, 5 + 1 = 6, so we times 2 to the perimeter ratio of X (which is 3).

Perimeter
X : Y
6 : 14

Since we times 2 to the perimeter ratio of X, we must times 2 to it's breadth and length too.
Y's breadth : Y's length
8 : 6


It's now easier to solve for the ratio of the areas. Hope this helps! Big Grin

Forum Newbie
Newbie

Registered: 10/11/11
Posts: 1

Profile Email    
   
By: jo sarah (offline)  Saturday, September 29 2012 @ 04:39 AM CDT  
jo sarah

Q1: The cost of an orange was 1/3 that of a papaya. John spent 5/7 of his money on 4 oranges and 12 papayas. He then used the rest of his money to by 2 more papayas and some more oranges. How many oranges did he buy in all?

let cost of orange be 1u. Then cost of papaya is 3u.
4 oranges + 12 papayas cost 4u + 36u = 40u
5p of money --> 40u
2p of money --> (40/5) x 2 = 16u
2 papayas cost 6u
thus, 16u - 6u = 10u used for buying oranges.
therefore, he bought 10 + 4 = 14 oranges in all.


Q3: Lili bought some table lamps and the average cost of the lamps was $52. When she bought another table lamp which cost $70, the average then become $54. What was the total number of table lamps she hd in the end?

let the no. of table lamps bought at first be 1u
total cost = 1u x $52 = $52u
she bought another lamp, therefore total no. = 1u + 1
and total cost = $54u + $54
Now, 54u + 54 - 52u = 70
so that, 2u = 70 - 54 = 16
and thus, 1u = 8
So, she had 8 + 1= 9 lamps in the end.

check: 8 x 52 + 70 = 486 = 9 x 54


Q4: A vendor bought some eggs from a farm at $0.22 each. In the process of transporting the eggs to his supermarket, 12 eggs were broken. The remaining eggs were sold at $0.29 each. In the end, the vendor still earned $11.50. How many eggs did he buy from the farm?

let no. of eggs bought be 1u
cost of these = $0.22u
no. of remaining unbroken eggs = 1u - 12
selling price of these unbroken eggs = $0.29u - $3.48
earning = 0.29u - 3.48 - 0.22u = 0.07u - 3.48
thus, 0.07u - 3.48 = 11.50
and so, 0.07u = 11.5 + 3.48 = 14.98
therefore, 1u = 14.98 / 0.07 = 214
So, he bought 214 eggs from the farm.

check: 214 x 0.22 = 47.08
(214 - 12) x 0.29 = 58.58
58.58 - 47.08 = 11.50 Big Grin Big Grin

Forum Regular Member
Regular Member

Registered: 03/20/12
Posts: 111

Profile Email    
   
By: Phoenix (offline)  Sunday, September 30 2012 @ 01:35 AM CDT  
Phoenix

Dear Theren and Jo Sarah

Thank you so much for your assistance.

Forum Newbie
Newbie

Registered: 12/31/11
Posts: 14

Profile Email    
   


 All times are CDT. The time is now 01:03 am.
Normal Topic Normal Topic
Locked Topic Locked Topic
Sticky Topic Sticky Topic
New Post New Post
Sticky Topic w/ New Post Sticky Topic w/ New Post
Locked Topic w/ New Post Locked Topic w/ New Post
View Anonymous Posts 
Able to Post 
HTML Allowed 
Censored Content