Sign Up!
Login
Welcome to Test-paper.info
Sunday, February 19 2017 @ 03:06 PM CST
 Forum Index >  Test Paper Related >  Primary 4 Matters
 Primary 4 Maths
   |  Printable Version
By: pearldyn (offline)  Monday, January 18 2010 @ 09:41 AM CST (Read 3243 times)  
pearldyn

Hi,

Can anyone help me with this question?

James bought 3 similar books and 2 T-shirts for $156.
The 3 books cost as much as the 2 T-shirts.
Find the cost of each items.

The answer is $26. But I still couldnt figure out why it is $26.

Thank you very much!

Forum Junior
Junior


Registered: 06/17/09
Posts: 30

Profile Email    
   
By: jonong (offline)  Monday, January 18 2010 @ 07:14 PM CST  
jonong

Since the books and the T-shirts costs the same, then they cost $156/2 = $78 each (category of items)

And since they are 3 similar books, they will each costs $78/3 = $26

Forum Newbie
Newbie

Registered: 01/17/10
Posts: 3

Profile Email    
   
By: pearldyn (offline)  Monday, January 25 2010 @ 09:00 AM CST  
pearldyn

Thank you very much.

I didnt realize that its so confusing but yet so easy! Really appreciate it.

Forum Junior
Junior


Registered: 06/17/09
Posts: 30

Profile Email    
   


 All times are CST. The time is now 03:06 pm.
Normal Topic Normal Topic
Locked Topic Locked Topic
Sticky Topic Sticky Topic
New Post New Post
Sticky Topic w/ New Post Sticky Topic w/ New Post
Locked Topic w/ New Post Locked Topic w/ New Post
View Anonymous Posts 
Able to Post 
HTML Allowed 
Censored Content