Sign Up!
Login
Welcome to Test-paper.info
Thursday, March 23 2017 @ 05:23 AM CDT
 Forum Index >  Test Paper Related >  Primary 5 Matters
 Pls help!
   |  Printable Version
By: ssiva (offline)  Tuesday, June 18 2013 @ 10:14 PM CDT (Read 617 times)  
ssiva

I have a question that I can't fathom!!!

If Miss tan wants to buy 10 cupcakes, she needs to pay additional $7. But if she buys only 6 cupcakes, she has a balance of $14. How much does each cupcake cost?

Forum Newbie
Newbie


Registered: 06/08/09
Posts: 1

Profile Email    
   
By: jo sarah (offline)  Wednesday, June 19 2013 @ 07:14 AM CDT  
jo sarah

If Miss tan wants to buy 10 cupcakes, she needs to pay additional $7. But if she buys only 6 cupcakes, she has a balance of $14. How much does each cupcake cost?

solution:
.........<-------------- 10 cakes ------------------->
.........----------------------------------------======
.........|..............................................||...$7....||
.........----------------------------------------======

.........<-------- 6 cakes ----->
.........---------------------------------------
........|.................................|....$14...|
.........---------------------------------------

Thus,
4 cakes cost $(14 + 7) = $21
and so, 1 cake costs $21 / 4 = $5.25 .....................hmm, very expensive Surprised!

Check:
so, 6 cupcakes cost $5.25 x 6 = $31.50
which when you add $14, she has $45.50
which is $7 short of $52.50 for 10 cakes Laughing Out Loud

Forum Regular Member
Regular Member

Registered: 03/20/12
Posts: 111

Profile Email    
   


 All times are CDT. The time is now 05:23 am.
Normal Topic Normal Topic
Locked Topic Locked Topic
Sticky Topic Sticky Topic
New Post New Post
Sticky Topic w/ New Post Sticky Topic w/ New Post
Locked Topic w/ New Post Locked Topic w/ New Post
View Anonymous Posts 
Able to Post 
HTML Allowed 
Censored Content