Sign Up!
Login
Welcome to Test-paper.info
Friday, August 18 2017 @ 03:39 AM CDT
 Forum Index >  Test Paper Related >  Primary 6 Matters
 Help
   |  Printable Version
By: soonteck_01 (offline)  Monday, December 02 2013 @ 12:04 AM CST (Read 807 times)  
soonteck_01

A man bought x apples and twice as many oranges. He also bought 5 pears fewer than apples. Each apple costs 40 cents, each orange cost 30 cents and each pear cost 80 cents. If the man spent a total of $77, find
(i) the value of x
(ii) the amount of money he spent on buying the pens

Forum Newbie
Newbie

Registered: 07/31/13
Posts: 5

Profile Email    
   
By: echeewh (offline)  Monday, December 02 2013 @ 04:04 PM CST  
echeewh

Hey Soon Teck,

Following is my worked solution :

(i)

A = x
O = 2x
P = (x - 5)

Given each apple (A) cost 40 cents, each orange (O) cost 30 cents and each pear (P) cost 80 cents, we have ...

40x + (2x × 30) + [(x - 5) × 80] = 7700
40x + 60x + 80x - 400 = 7700
180x = 7700 + 400
180x = 8100
x = 45

(ii)

P = (x - 5) = 45 - 5 = 40
Amount spent on P = 40 × 80 = 3200 = $32

=======

Trust the above helps.

Do let me know again if this is different from your <Answerkey> or if there's further clarification.

Cheers,
Edward

Forum Active Member
Active Member

Registered: 04/21/11
Posts: 625

Profile Email    
   
By: soonteck_01 (offline)  Monday, December 02 2013 @ 09:57 PM CST  
soonteck_01

Your answer helps
Thank you so much Smile

Forum Newbie
Newbie

Registered: 07/31/13
Posts: 5

Profile Email    
   


 All times are CDT. The time is now 03:39 am.
Normal Topic Normal Topic
Locked Topic Locked Topic
Sticky Topic Sticky Topic
New Post New Post
Sticky Topic w/ New Post Sticky Topic w/ New Post
Locked Topic w/ New Post Locked Topic w/ New Post
View Anonymous Posts 
Able to Post 
HTML Allowed 
Censored Content