Sign Up!
Login
Welcome to Test-paper.info
Friday, November 24 2017 @ 10:49 AM CST
 Forum Index >  Test Paper Related >  Primary 6 Matters
 I need help in this qyestion.
   |  Printable Version
By: catherine lee (offline)  Sunday, August 16 2015 @ 09:33 PM CDT (Read 925 times)  
catherine lee

Pens and penculs were sold in packets of 2 pens and packets of 3 pencils respectively. Each packet of pens was sold at $5 and each packet of pencils was sold at $0.90. Mrs Chan bought 96 pens and pencils and paid $134.40. How many pencils did she buy?
(Answe: 48) .

Forum Newbie
Newbie

Registered: 10/06/12
Posts: 1

Profile Email    
   
By: echeewh (offline)  Sunday, August 16 2015 @ 11:03 PM CDT  
echeewh

Hey <Catherine>

Following is my worked solution :

Let packets of Pens be (p) and packets of Pencils be (u)

<Qty>
2p + 3u = 96 -- (1)

<Value>
500p + 90u = 13440 -- (2)

As pencils are needed, eliminate (p) from (1),(2). Common multiple of 2, 500 is 500.

(1)x250:
500p + 750u = 24000 -- (3)

Comparing (2),(3):
(3)-(2)

750u - 90u --> 24000 - 13440
660u --> 10560
1u --> 10560 ÷ 660 = 16

Hence, 16 packets of Pencils were bought.

Given there are 3 Pencils in each packet of Pencils,

Number of Pencils bought = 16 × 3 = 48

======

Trust this helps.

Do let me know again if there's further clarification.

Cheers,
Edward

Forum Active Member
Active Member

Registered: 04/21/11
Posts: 627

Profile Email    
   


 All times are CST. The time is now 10:49 am.
Normal Topic Normal Topic
Locked Topic Locked Topic
Sticky Topic Sticky Topic
New Post New Post
Sticky Topic w/ New Post Sticky Topic w/ New Post
Locked Topic w/ New Post Locked Topic w/ New Post
View Anonymous Posts 
Able to Post 
HTML Allowed 
Censored Content