Sign Up!
Login
Welcome to Test-paper.info
Sunday, February 19 2017 @ 03:05 PM CST
 Forum Index >  Test Paper Related >  Primary 5 Matters
 NYPS SA2 2014 Math
   |  Printable Version
By: akachan04 (offline)  Friday, October 09 2015 @ 11:58 PM CDT (Read 764 times)  
akachan04

Hi

I have a question below. Which method shall be use to resolve it?


Rebecca has $16.25. She has just enough money to buy 5 apples and 8 oranges. If she buys 3 apples and 9 oranges, she would have $0.20 left. Find the difference in cost between an orange and an apple.

Many thanks for your help.

Forum Newbie
Newbie


Registered: 03/03/10
Posts: 8

Profile Email    
   
By: echeewh (offline)  Saturday, October 10 2015 @ 04:33 PM CDT  
echeewh

Hey <akachan04>

Following is my worked solution.

5A + 8R = 1625 -- (1)
3A + 9R = 1605 -- (2)

Apply <Simultaneous> method, eliminate (A) by making the number of (A) the same in both (1), (2), and we have ...

(1)x3:

15A + 24R = 4875 -- (3)

(2)x5:

15A + 45R = 8025 -- (4)

Compare (3),(4), we have ...

(4)-(3):

45R - 24R = 8025 - 4875
21R = 3150
R = 150

in (1), substitute / replace (R) as follows:

5A + 8R = 1625
5A + (8 × 150) = 1625
5A + 1200 = 1625
5A = 1625 - 1200 = 425
A = 425 ÷ 5 = 85

R - A = 150 - 85 = 65 cents

=====

Trust this helps.

Do let me know again if there is further clarification.

Cheers,
Edward

Forum Active Member
Active Member

Registered: 04/21/11
Posts: 623

Profile Email    
   
By: akachan04 (offline)  Monday, October 12 2015 @ 06:09 PM CDT  
akachan04

Hi Edward,

Thank you so much for your help!

Forum Newbie
Newbie

Registered: 03/03/10
Posts: 8

Profile Email    
   


 All times are CST. The time is now 03:05 pm.
Normal Topic Normal Topic
Locked Topic Locked Topic
Sticky Topic Sticky Topic
New Post New Post
Sticky Topic w/ New Post Sticky Topic w/ New Post
Locked Topic w/ New Post Locked Topic w/ New Post
View Anonymous Posts 
Able to Post 
HTML Allowed 
Censored Content