Sign Up!
Login
Welcome to Test-paper.info
Thursday, June 22 2017 @ 05:25 PM CDT
 Forum Index >  Test Paper Related >  Primary 6 Matters
 Can any one help me with this question?
   |  Printable Version
By: Kerjora (offline)  Sunday, December 13 2015 @ 06:26 AM CST (Read 633 times)  
Kerjora

Can any one help me with this question?
_____________________________________________________________
1 bag and 2 pencil boxes cost $d.
2 bags, 4 pencil boxes and 4 erasers cost $28.

(a) How much does one eraser cost? Express your answer in terms of d.
(b) If d=13, find the cost of an eraser.

Be Postive
Forum Newbie
Newbie

Registered: 08/27/12
Posts: 7

Profile Email    
   
By: echeewh (offline)  Sunday, December 13 2015 @ 10:31 PM CST  
echeewh

Hey <Kerjora>,

Following pls find my worked solution:

(a)
B + 2P = d -- (1)
2B + 4P + 4E = 28 -- (2)

(1)x2:
2B + 4P = 2d -- (3)

Substitute/ replace (3) in (2):
2d + 4E = 28
4E = 28 - 2d
E = $ [(28 - 2d)/4] = $ (7 - d/2)

(b)
If d = 13,

E = $ (7 - 13/2) = $ (1/2) = $0.50

======

Trust this helps.

Do let me know again if this is different from your <anskey> or if there's further clarification.

Cheers,
Edward

Forum Active Member
Active Member

Registered: 04/21/11
Posts: 623

Profile Email    
   


 All times are CDT. The time is now 05:25 pm.
Normal Topic Normal Topic
Locked Topic Locked Topic
Sticky Topic Sticky Topic
New Post New Post
Sticky Topic w/ New Post Sticky Topic w/ New Post
Locked Topic w/ New Post Locked Topic w/ New Post
View Anonymous Posts 
Able to Post 
HTML Allowed 
Censored Content