Sign Up!
Login
Welcome to Test-paper.info
Saturday, September 23 2017 @ 11:33 AM CDT
 Forum Index >  Test Paper Related >  Primary 5 Matters
 Nanyang P5 Maths SA1 2010 Paper 2, Q16
   |  Printable Version
By: charmvalley (offline)  Tuesday, May 03 2011 @ 10:18 PM CDT (Read 1751 times)  
charmvalley

Hi there, anyone know the working for this question from Nanyang SA1 Paper 2, Q16:

Mrs Tan bought 4 times as many toy guns as teddy bears. She spent $1750 altogether. A toy gun cost $10 less than a teddy bear. The total cost of toy guns was $490 more than the total cost of teddy bears.
a) How much did Mrs Tan spend on the teddy bears ?
b) How much did one teddy bear cost ?

Ans: a) $630, b) $18

Thanks.

Forum Newbie
Newbie

Registered: 04/05/10
Posts: 1

Profile Email    
   
By: weiling88_ (offline)  Wednesday, May 04 2011 @ 03:44 AM CDT  
weiling88_

a) 1750-490=1260
1260/2=630
b)1750-630=1120
1120/4=280
$280 toy guns = $630 teddy bears
630-280=350
350/10=35
630/35= 18

Forum Newbie
Newbie

Registered: 12/31/06
Posts: 3

Profile Email    
   


 All times are CDT. The time is now 11:33 am.
Normal Topic Normal Topic
Locked Topic Locked Topic
Sticky Topic Sticky Topic
New Post New Post
Sticky Topic w/ New Post Sticky Topic w/ New Post
Locked Topic w/ New Post Locked Topic w/ New Post
View Anonymous Posts 
Able to Post 
HTML Allowed 
Censored Content